Macoocoo - Match Tournament

Asia Rugby Championship 2016
Schedule
16th Apr - 17th Dec 2016

 
# Time Pitch Event Stage Officials Team 1 Team 2 Result
Saturday, 16th April 2016
D3WC #1 16 Apr 18:00 Aspire Rugby Football Centre - Qatar Division 3 West-Central Pool A Round 1 Norman Drake
Chris Linwood
David Burness
Aaron Stockdale
Stan Wright
John STAMPER
Michael MASON
Qatar Iran 35 - 12
Tuesday, 19th April 2016
D3WC #2 19 Apr 19:00 Aspire Rugby Football Centre - Qatar Division 3 West-Central Pool A Round 1 Chris Linwood
David Burness
Maurice Butler
Ghaith JALAJEL
Stan Wright
John STAMPER
Kevin AYLING
Iran Lebanon 12 - 34
Friday, 22nd April 2016
D3WC #3 22 Apr 18:00 Aspire Rugby Football Centre - Qatar Division 3 West-Central Pool A Round 1 Maurice Butler
Chris Linwood
Tony DUMINY
Ghaith JALAJEL
Alan Whitcombe
John STAMPER
Kevin AYLING
Qatar Lebanon 25 - 19
Tuesday, 26th April 2016
D3W #1 26 Apr 16:00 Petra University Amman - Jordan Division 3 - West JOR v Shaheen
Final
Mohamed Abdul CADER
Maurice Butler
Freih KAWAH
Ghaith JALAJEL
Charles Cuthbert
Simon Ryan
Clare Shrayne
Jordan Shaheen 41 - 12
Friday, 29th April 2016
D3W #2 29 Apr 16:00 Petra University Amman - Jordan Division 3 - West JOR v KSA
Final
Maurice Butler
Mohamed Abdul CADER
Freih KAWAH
Ghaith JALAJEL
Clare Shrayne
Charles Cuthbert
Simon Ryan
Jordan Saudi Arabia 43 - 13
Saturday, 30th April 2016
T3M #1 30 Apr 14:00 Nippatsu MItsuzawa Stadium Yokohama - Japan Top 3 (Men) Pool A Round 1 Patrick Kwok
Matthew Rodden
Stephen Copeman
Aaron Stockdale
Taizo Hirabayashi
Roy Prabhakaran
Doug Shearer
Japan South Korea 85 - 0
Saturday, 7th May 2016
T3W #1 07 May 13:30 Hong Kong Football Club - Hong Kong Top 3 (Women) Pool A Round 1 Eunice TAY
Macro Woo
Phoenix XU
Ross Mitchell
Andrew TRANENT
Peter Duncan
Dawn Isaac
Hong Kong Japan 3 - 39
T3M #2 07 May 16:30 Hong Kong Football Club - Hong Kong Top 3 (Men) Pool A Round 1 Taku Otsuki
Rui Shimizu
Shuhei Kobu
Ross Mitchell
Stan Harman
Kim Boreham
Jon Close
Hong Kong Japan 3 - 38
Sunday, 8th May 2016
D1 #1 08 May 14:30 Royal Selangor Stadium - Kuala Lumpur Division 1 Pool A Round 1 Tim Baker
Charlie Brown
Mohd Nik Bin Ramadhan
Aaron Stockdale
Hugh Watkins
Charles Cuthbert
Doug Shearer
Sri Lanka Singapore 33 - 17
D1 #2 08 May 16:30 Royal Selangor Stadium - Kuala Lumpur Division 1 Pool A Round 1 Paul McKay
Charlie Brown
Md Khair Khairul Hilmi
Aaron Stockdale
Hugh Watkins
Charles Cuthbert
Doug Shearer
Malaysia Philippines 10 - 15
Wednesday, 11th May 2016
D1 #3 11 May 14:30 Royal Selangor Stadium - Kuala Lumpur Division 1 Pool A Round 1 Dewi Rowlands
Tim Baker
Mohd Nik Bin Ramadhan
Aaron Stockdale
Hugh Watkins
Charles Cuthbert
Doug Shearer
Philippines Singapore 24 - 28
D1 #4 11 May 16:30 Royal Selangor Stadium - Kuala Lumpur Division 1 Pool A Round 1 Paul McKay
Tim Baker
Mohd Nik Bin Ramadhan
Aaron Stockdale
Hugh Watkins
Charles Cuthbert
Doug Shearer
Malaysia Sri Lanka 42 - 17
Saturday, 14th May 2016
T3M #3 14 May 12:00 Namdong Asiad Stadium Incheon - South Korea Top 3 (Men) Pool A Round 1 Akihisa ASO
Teruhisa Kajiwara
Suguru KAMAMUTA
Ross Mitchell
Mohammed Azha Bin Yusof
Les Millard
Ramesh Lachmanan
South Korea Hong Kong 27 - 34
D1 #5 14 May 14:30 Royal Selangor Stadium - Kuala Lumpur Division 1 Pool A Round 1 Paul McKay
Charlie Brown
Just Wang
Aaron Stockdale
Hugh Watkins
Charles Cuthbert
Doug Shearer
Sri Lanka Philippines 25 - 21
D1 #6 14 May 16:30 Royal Selangor Stadium - Kuala Lumpur Division 1 Pool A Round 1 Tim Baker
Dewi Rowlands
Just Wang
Aaron Stockdale
Hugh Watkins
Charles Cuthbert
Doug Shearer
Malaysia Singapore 40 - 20
SGvHK #1 14 May 17:45 Sports Hub - Singapore SG Women v HK Women Singapore v Hong Kong
Final
Sakurako KAWASAKI
Mayumi Takahashi
Rui Shimizu
Matthew Oakley
Kim Boreham
Matthew Oakley
Singapore Hong Kong 7 - 40
Wednesday, 18th May 2016
D2 #1 18 May 14:00 Dustlik Stadium - Tashkent - Uzbekistan Division 2 Cup
Semi Final
Rui Shimizu
Timur Khasanov
Yerbol Amirtayev
Ghaith JALAJEL
Dilroy Fernando
Charles Cuthbert
Rizwan Malik
Thailand Guam 25 - 16
D2 #2 18 May 16:00 Dustlik Stadium - Tashkent - Uzbekistan Division 2 Cup
Semi Final
Just Wang
Yerbol Amirtayev
Timur Khasanov
Ghaith JALAJEL
Dilroy Fernando
Charles Cuthbert
Rizwan Malik
UAE Uzbekistan 65 - 13
Saturday, 21st May 2016
T3M #4 21 May 12:00 Namdong Asiad Stadium Incheon - South Korea Top 3 (Men) Pool A Round 2 Matthew Rodden
Tim Baker
Patrick Kwok
Aaron Stockdale
Peter White
Aruna Jayasekera
Doug Shearer
South Korea Japan 3 - 60
D2 #3 21 May 14:00 Dustlik Stadium - Tashkent - Uzbekistan Division 2 3rd/4th Playoff
Final
Rui Shimizu
Yerbol Amirtayev
Timur Khasanov
Ghaith JALAJEL
Dilroy Fernando
Charles Cuthbert
Rizwan Malik
Guam Uzbekistan 23 - 22
D2 #4 21 May 16:00 Dustlik Stadium - Tashkent - Uzbekistan Division 2 Cup
Final
Just Wang
Timur Khasanov
Yerbol Amirtayev
Ghaith JALAJEL
Dilroy Fernando
Charles Cuthbert
Rizwan Malik
Thailand UAE 18 - 70
Saturday, 28th May 2016
T3W #2 28 May 11:00 Prince Chichibu Stadium Tokyo - Japan Top 3 (Women) Pool A Round 2 Charlie Brown
Eunice TAY
Mayumi Takahashi
Aaron Stockdale
Harada Takashi
Shao Ing WANG
William Lapthorn
Japan Hong Kong 30 - 3
T3M #5 28 May 14:00 Prince Chichibu Stadium Tokyo - Japan Top 3 (Men) Pool A Round 2 Tim Baker
Patrick Kwok
Dewi Rowlands
Aaron Stockdale
Peter White
Aruna Jayasekera
Doug Shearer
Japan Hong Kong 59 - 17
Saturday, 4th June 2016
T3M #6 04 Jun 16:30 Hong Kong Football Club - Hong Kong Top 3 (Men) Pool A Round 2 Noriaki HASHIMOTO
Taku Otsuki
Teruhisa Kajiwara
Aaron Stockdale
Kazuhiro UEMURA
Kim Boreham
Les Millard
Hong Kong South Korea 41 - 15
Saturday, 5th November 2016
D3E #1 05 Nov 15:45 Queen Sirikit Stadium, Bangkok Division 3 - East Pool A Round 1 Indonesia Laos 12 - 48