Macoocoo - Match Tournament

Asia Rugby Championship 2018
Schedule
24th Apr - 18th Nov 2018

Subscribe!
 
# Time Pitch Event Stage Officials Team 1 Team 2 Result
Tuesday, 24th April 2018
ARC3W #1 24 Apr 15:30 Fouad Chehab Stadium - Beirut LBN ARC Division III West Cup
Semi Final
Ghaith JALAJEL
Alan Whitcombe
Charles Cuthbert
Rizwan Malik
Sourojit GHOSH
Jefri MUSTAFA
Horanage Hasun Praneeth Weranga
Iran Qatar 17-8
ARC3W #2 24 Apr 18:30 Fouad Chehab Stadium - Beirut LBN ARC Division III West Cup
Semi Final
Ghaith JALAJEL
Alan Whitcombe
Charles Cuthbert
Rizwan Malik
Tony DUMINY
Jefri MUSTAFA
Horanage Hasun Praneeth Weranga
Lebanon Jordan 62-3
Friday, 27th April 2018
ARC3W #3 27 Apr 14:00 Fouad Chehab Stadium - Beirut LBN ARC Division III West 3rd / 4th Playoff
Final
Jefri MUSTAFA
Sourojit GHOSH
Horanage Hasun Praneeth Weranga
Ghaith JALAJEL
Alan Whitcombe
Charles Cuthbert
Rizwan Malik
Qatar Jordan 25-11
ARC3W #4 27 Apr 17:00 Fouad Chehab Stadium - Beirut LBN ARC Division III West Cup
Final
Tony DUMINY
Horanage Hasun Praneeth Weranga
Sourojit GHOSH
Ghaith JALAJEL
Alan Whitcombe
Charles Cuthbert
Rizwan Malik
Iran Lebanon 17-29
Saturday, 28th April 2018
ARCM #1 28 Apr 16:30 Stadium National Bukit Jalil MY ARC (Men) Pool A Round 1 Tim Baker
Lawrence WILKINSON
Stephen Copeman
Aaron Stockdale
Dewi Rowlands
Em WATKIN
Malaysia South Korea 10-35
Saturday, 5th May 2018
ARCM #2 05 May 16:30 Stadium National Bukit Jalil MY ARC (Men) Pool A Round 1 Shuhei Kobu
Tasuku KAWAHARA
Teruhisa KAJIWARA
Aaron Stockdale
Mohammed Azha Bin Yusof
Matthew Oakley
Malaysia Hong Kong 8-67
Tuesday, 8th May 2018
ARC3E #1 08 May 16:00 Belapan Stadium - Bandar Seri Begawan ARC Division III East Pool A Round 1 Bing XING
Abdul HANAN
Kidon LEE
Doug Shearer
Doug Shearer
Roy PRABHAKARAN
Brunei Guam 12-66
Thursday, 10th May 2018
ARC3E #2 10 May 16:00 Belapan Stadium - Bandar Seri Begawan ARC Division III East Pool A Round 1 Abdul HANAN
Kidon LEE
Bing XING
Doug Shearer
Roy PRABHAKARAN
Doug Shearer
Guam China 52-12
Saturday, 12th May 2018
ARC3E #3 12 May 16:00 Belapan Stadium - Bandar Seri Begawan ARC Division III East Pool A Round 1 Kidon LEE
Abdul HANAN
Bing XING
Doug Shearer
Roy PRABHAKARAN
Doug Shearer
Brunei China 18-39
ARCM #3 12 May 16:30 Namdong Asiad Stadium KR ARC (Men) Pool A Round 1 Shuhei Kobu
Rui Shimizu
Teruhisa KAJIWARA
Aaron Stockdale
Greg HINTON
Jon Close
South Korea Hong Kong 21-30
Wednesday, 16th May 2018
ARC3C #1 16 May 14:30 Stadium of the First President - Almaty KAZ ARC Division III Central Cup
Semi Final
Just Wang
Yerbol Amirtayev
Zainuddin MASHURI
Anatoliy SHIROV
Ramesh Lachmanan
Matthew Oakley
Pakistan Kyrgyzstan 82-0
ARC3C #2 16 May 17:00 Stadium of the First President - Almaty KAZ ARC Division III Central Cup
Semi Final
Craig Chung Ho Chan
Yerbol Amirtayev
Ghaith JALAJEL
Ramesh Lachmanan
Matthew Oakley
Zainuddin MASHURI
Kazakhstan Mongolia 55-6
Saturday, 19th May 2018
ARCM #4 19 May 16:30 Namdong Asiad Stadium KR ARC (Men) Pool A Round 1 Stephen Copeman
Matthew Rodden
Tim Baker
Aaron Stockdale
Hugh Watkins
Rizwan Malik
South Korea Malaysia 67-12
ARC3C #4 19 May 17:00 Stadium of the First President - Almaty KAZ ARC Division III Central Cup
Final
Craig Chung Ho Chan
Just Wang
Zainuddin MASHURI
Anatoliy SHIROV
Ramesh Lachmanan
Matthew Oakley
Greg HINTON
Pakistan Kazakhstan 0-48
Sunday, 20th May 2018
ARCD2 #1 20 May 16:30 Nong Prue Stadium - Pattaya TH ARC Division II Pool A Round 1 Charlie Brown
Insoo SEO
Nattapong WARONGCHAROENSAP
Doug Shearer
Chris GALEA
Charles Cuthbert
Simon Ryan
Thailand India 18-12
Wednesday, 23rd May 2018
ARCD2 #2 23 May 16:00 Nong Prue Stadium - Pattaya TH ARC Division II Pool A Round 1 Insoo SEO
Charlie Brown
Harry PARSONS
Doug Shearer
Chris GALEA
Charles Cuthbert
Simon Ryan
India Chinese Taipei 5-44
Saturday, 26th May 2018
ARCD2 #3 26 May 16:00 Nong Prue Stadium - Pattaya TH ARC Division II Pool A Round 1 Harry PARSONS
Charlie Brown
Insoo SEO
Doug Shearer
Chris GALEA
Charles Cuthbert
Simon Ryan
Chinese Taipei Thailand 28-21
ARCM #5 26 May 16:00 Hong Kong Football Club HK ARC (Men) Pool A Round 1 Shuhei Kobu
Suguru KAMAMUTA
Teruhisa KAJIWARA
Aaron Stockdale
Greg HINTON
Jon Close
Hong Kong Malaysia 91-10
Saturday, 2nd June 2018
ARCM #6 02 Jun 16:00 Hong Kong Football Club HK ARC (Men) Pool A Round 1 Shuhei Kobu
Teruhisa KAJIWARA
Tomoyuki MATSUGU
Aaron Stockdale
Paul McKay
Jon Close
Hong Kong South Korea 39-5
ARCW1 #1 02 Jun 17:00 Queenstown Stadium Singapore ARWC Division I Pool A Round 1 Zainuddin MASHURI
Jefri MUSTAFA
Eunice TAY
Malcolm DAVID
Matthew Oakley
Matthew Oakley
Singapore India 30-5
Tuesday, 5th June 2018
ARCW1 #2 05 Jun 17:00 Queenstown Stadium Singapore ARWC Division I Pool A Round 1 Eunice TAY
Charlie Brown
Just Wang
Malcolm DAVID
Dilroy Fernando
India Philippines 5-19
Friday, 8th June 2018
ARCW1 #3 08 Jun 19:00 Queenstown Stadium Singapore ARWC Division I Pool A Round 1 Jefri MUSTAFA
Zainuddin MASHURI
Charlie Brown
Malcolm DAVID
Mohammed Azha Bin Yusof
Singapore Philippines 19-10
Saturday, 23rd June 2018
ARCD1 #1 23 Jun 16:00 Southern Plains Stadium - Manila ARC Division I Pool A Round 1 Rui Shimizu
Insoo SEO
Kidon LEE
Doug Shearer
Steve Lewis
Doug Shearer
Philippines Singapore 32-24
Tuesday, 26th June 2018
ARCD1 #2 26 Jun 16:00 Southern Plains Stadium - Manila ARC Division I Pool A Round 2 Insoo SEO
Kidon LEE
Rui Shimizu
Doug Shearer
Steve Lewis
Doug Shearer
Singapore Philippines 12-38