Macoocoo - Pool Tournament

2016 Rathbones National Schools Lacrosse Championships
Section
26th Feb - 1st Mar 2016

 
U19A Round 1 Section 1
Hide Results Hide Results

Benenden

Stowe

Wycombe

Godolphin

Harrogate

Bradfield

Sedbergh
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Benenden Benenden School U19A 1-1 5-1 5-0 4-1 8-0 9-0 6 5 0 1 32 3 29 0.8286 0 28
Stowe Stowe School U19A 1-1 1-4 4-3 6-0 4-0 10-0 6 4 1 1 26 8 18 0.5294 0 23
Wycombe Wycombe Abbey U19A 1-5 4-1 4-5 7-1 8-0 12-0 6 4 2 0 36 12 24 0.5000 1 21
Godolphin Godolphin School U19A 0-5 3-4 5-4 5-0 4-0 5-0 6 4 2 0 22 13 9 0.2571 1 21
Harrogate Harrogate Ladies College U19A 1-4 0-6 1-7 0-5 5-1 5-2 6 2 4 0 12 25 -13 -0.3514 0 10
Bradfield Bradfield College U19A 0-8 0-4 0-8 0-4 1-5 3-1 6 1 5 0 4 30 -26 -0.7647 0 5
Sedbergh Sedbergh School U19A 0-9 0-10 0-12 0-5 2-5 1-3 6 0 6 0 3 44 -41 -0.8723 0 0
U19A Round 1 Section 2
Hide Results Hide Results
 

Lady EH

Bedford

PutneyHigh

Withington

Glenalmond

StGeorgesA

Rendcomb
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Lady EH Lady Eleanor Holles School U19A 4-3 2-2 9-0 10-1 7-1 8-1 6 5 0 1 40 8 32 0.6667 0 28
Bedford Bedford Girls U19A 3-4 4-0 4-4 3-1 7-2 7-1 6 4 1 1 28 12 16 0.4000 1 24
PutneyHigh Putney High School U19A 2-2 0-4 3-4 7-1 5-2 7-1 6 3 2 1 24 14 10 0.2632 1 19
Withington Withington Girls School U19A 0-9 4-4 4-3 5-3 2-4 3-3 6 2 2 2 18 26 -8 -0.1818 1 17
Glenalmond Glenalmond College U19A 1-10 1-3 1-7 3-5 7-2 6-2 6 2 4 0 19 29 -10 -0.2083 1 11
StGeorgesA St George's Ascot U19A 1-7 2-7 2-5 4-2 2-7 3-2 6 2 4 0 14 30 -16 -0.3636 0 10
Rendcomb Rendcomb College U19A 1-8 1-7 1-7 3-3 2-6 2-3 6 0 5 1 10 34 -24 -0.5455 1 4
U19A Round 1 Section 3
Hide Results Hide Results
 

St Caths A

Downe H.

Birkenhead

Malvern

Sherborne

Shrewsbury

Claremont
P W L D GF GA GD GR BP Pts
St Caths A St Catherine's U19A 2-1 7-2 6-2 9-1 3-2 9-0 6 6 0 0 36 8 28 0.6364 0 30
Downe H. Downe House U19A 1-2 8-1 2-2 5-1 6-0 10-0 6 4 1 1 32 6 26 0.6842 1 24
Birkenhead Birkenhead School U19A 2-7 1-8 3-3 4-3 5-1 6-0 6 3 2 1 21 22 -1 -0.0233 0 18
Malvern Malvern St James U19A 2-6 2-2 3-3 2-4 4-0 5-2 6 2 2 2 18 17 1 0.0286 1 17
Sherborne Sherborne Girls School U19A 1-9 1-5 3-4 4-2 4-3 9-1 6 3 3 0 22 24 -2 -0.0435 1 16
Shrewsbury Shrewsbury School U19A 2-3 0-6 1-5 0-4 3-4 5-0 6 1 5 0 11 22 -11 -0.3333 2 7
Claremont Claremont Fan Court School U19A 0-9 0-10 0-6 2-5 1-9 0-5 6 0 6 0 3 44 -41 -0.8723 0 0
U19A Round 1 Section 4
Hide Results Hide Results
 

Guildford

QueenAnnes

StGrgHrp A

N. London

M'borough

St James

Swithuns C
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Guildford Guildford High School U19A 3-1 6-0 5-1 8-1 9-0 11-0 6 6 0 0 42 3 39 0.8667 0 30
QueenAnnes Queen Anne's Caversham U19A 1-3 8-0 3-0 5-0 4-0 10-1 6 5 1 0 31 4 27 0.7714 0 25
StGrgHrp A St George's Harpenden U19A 0-6 0-8 3-1 5-2 5-2 7-0 6 4 2 0 20 19 1 0.0256 0 20
N. London North London Collegiate School U19A 1-5 0-3 1-3 3-1 2-1 2-0 6 3 3 0 9 13 -4 -0.1818 0 15
M'borough Marlborough College U19A 1-8 0-5 2-5 1-3 3-0 6-2 6 2 4 0 13 23 -10 -0.2778 0 10
St James St James' Senior Girls School U19A 0-9 0-4 2-5 1-2 0-3 3-0 6 1 5 0 6 23 -17 -0.5862 1 6
Swithuns C St Swithun's U19C 0-11 1-10 0-7 0-2 2-6 0-3 6 0 6 0 3 39 -36 -0.8571 0 0
U19A Round 1 Section 5
Hide Results Hide Results
 

Moreton

W'thamstow

CLC

Westonbirt

C'terhouse

St Caths C

Loretto
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Moreton Moreton Hall School U19A 3-2 2-1 4-1 5-0 8-0 5-1 6 6 0 0 27 5 22 0.6875 0 30
W'thamstow Walthamstow Hall U19A 2-3 5-4 2-3 5-0 6-1 9-1 6 4 2 0 29 12 17 0.4146 2 22
CLC Cheltenham Ladies College U19A 1-2 4-5 2-1 3-1 5-1 7-0 6 4 2 0 22 10 12 0.3750 2 22
Westonbirt Westonbirt School U19A 1-4 3-2 1-2 2-2 3-4 6-1 6 2 3 1 16 15 1 0.0323 2 15
C'terhouse Charterhouse School U19A 0-5 0-5 1-3 2-2 2-1 3-0 6 2 3 1 8 16 -8 -0.3333 0 13
St Caths C St Catherine's U19C 0-8 1-6 1-5 4-3 1-2 4-0 6 2 4 0 11 24 -13 -0.3714 1 11
Loretto Loretto School U19A 1-5 1-9 0-7 1-6 0-3 0-4 6 0 6 0 3 34 -31 -0.8378 0 0
U19A Round 1 Section 6
Hide Results Hide Results
 

Caterham

St Albans

St H & K

Fettes

St Barths

Benenden C

Heathfield
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Caterham Caterham School U19A 4-0 6-0 9-1 6-0 8-0 7-1 6 6 0 0 40 2 38 0.9048 0 30
St Albans St Albans High School for Girls U19A 0-4 2-0 4-1 4-0 6-1 7-1 6 5 1 0 23 7 16 0.5333 0 25
St H & K St Helen and St Katharine U19A 0-6 0-2 3-2 1-1 2-1 7-1 6 3 2 1 13 13 0 0.0000 0 18
Fettes Fettes College U19A 1-9 1-4 2-3 1-1 4-2 4-1 6 2 3 1 13 20 -7 -0.2121 1 14
St Barths St Bartholomew's School U19A 0-6 0-4 1-1 1-1 2-2 4-1 6 1 2 3 8 15 -7 -0.3043 0 14
Benenden C Benenden School U19C 0-8 1-6 1-2 2-4 2-2 0-2 6 0 5 1 6 24 -18 -0.6000 2 5
Heathfield Heathfield School U19A 1-7 1-7 1-7 1-4 1-4 2-0 6 1 5 0 7 29 -22 -0.6111 0 5
U19A Round 1 Section 7
Hide Results Hide Results
 

St Marys

Bkhamsted

H'dashersM

Bolton

Haileybury

St Helens

QAC U19C
P W L D GF GA GD GR BP Pts
St Marys St Mary's Calne U19A 4-4 5-0 4-2 8-0 7-0 10-0 6 5 0 1 38 6 32 0.7273 0 28
Bkhamsted Berkhamsted School U19A 4-4 6-1 7-2 6-2 7-1 12-0 6 5 0 1 42 10 32 0.6154 0 28
H'dashersM Haberdashers Monmouth U19A 0-5 1-6 3-0 4-1 5-1 6-3 6 4 2 0 19 16 3 0.0857 0 20
Bolton Bolton School U19A 2-4 2-7 0-3 3-2 8-1 11-0 6 3 3 0 26 17 9 0.2093 1 16
Haileybury Haileybury U19A 0-8 2-6 1-4 2-3 5-0 5-0 6 2 4 0 15 21 -6 -0.1667 1 11
St Helens St Helen's School Northwood U19A 0-7 1-7 1-5 1-8 0-5 3-0 6 1 5 0 6 32 -26 -0.6842 0 5
QAC U19C Queen Anne's Caversham U19C 0-10 0-12 3-6 0-11 0-5 0-3 6 0 6 0 3 47 -44 -0.8800 1 1
U19A Round 1 Section 8
Hide Results Hide Results
 

StSwithuns

St Pauls

Q Margaret

H'dashersA

ColomaConv

St Caths D

Kings
P W L D GF GA GD GR BP Pts
StSwithuns St Swithun's U19A 3-1 2-2 4-0 6-0 6-0 8-0 6 5 0 1 29 3 26 0.8125 0 28
St Pauls St Paul's Girls School U19A 1-3 4-3 2-1 7-1 6-1 8-0 6 5 1 0 28 9 19 0.5135 0 25
Q Margaret Queen Margaret's School U19A 2-2 3-4 2-1 7-2 6-0 5-0 6 4 1 1 25 9 16 0.4706 1 24
H'dashersA Haberdashers Askes School for Girls U19A 0-4 1-2 1-2 5-1 2-0 5-0 6 3 3 0 14 9 5 0.2174 2 17
ColomaConv Coloma Convent Girls School U19A 0-6 1-7 2-7 1-5 4-1 4-2 6 2 4 0 12 28 -16 -0.4000 0 10
St Caths D St Catherine's U19D 0-6 1-6 0-6 0-2 1-4 3-0 6 1 5 0 5 24 -19 -0.6552 0 5
Kings The King's School Canterbury U19A 0-8 0-8 0-5 0-5 2-4 0-3 6 0 6 0 2 33 -31 -0.8857 1 1
U19A Championship Pool A
Hide Results Hide Results
 

StSwithuns

Benenden

Downe H.

St Albans
P W L D GF GA GD GR BP Pts
StSwithuns St Swithun's U19A 3-1 1-2 5-0 3 2 1 0 9 3 6 0.5000 1 11
Benenden Benenden School U19A 1-3 4-0 5-0 3 2 1 0 10 3 7 0.5385 0 10
Downe H. Downe House U19A 2-1 0-4 3-1 3 2 1 0 5 6 -1 -0.0909 0 10
St Albans St Albans High School for Girls U19A 0-5 0-5 1-3 3 0 3 0 1 13 -12 -0.8571 0 0
U19A Championship Pool B
Hide Results Hide Results
 

Lady EH

St Marys

QueenAnnes

W'thamstow
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Lady EH Lady Eleanor Holles School U19A 5-2 5-0 3-0 3 3 0 0 13 2 11 0.7333 0 15
St Marys St Mary's Calne U19A 2-5 3-2 3-5 3 1 2 0 8 12 -4 -0.2000 1 6
QueenAnnes Queen Anne's Caversham U19A 0-5 2-3 3-1 3 1 2 0 5 9 -4 -0.2857 1 6
W'thamstow Walthamstow Hall U19A 0-3 5-3 1-3 3 1 2 0 6 9 -3 -0.2000 0 5
U19A Championship Pool C
Hide Results Hide Results
 

St Caths A

Caterham

Stowe

St Pauls
P W L D GF GA GD GR BP Pts
St Caths A St Catherine's U19A 3-2 3-0 5-2 3 3 0 0 11 4 7 0.4667 0 15
Caterham Caterham School U19A 2-3 2-1 4-0 3 2 1 0 8 4 4 0.3333 1 11
Stowe Stowe School U19A 0-3 1-2 6-2 3 1 2 0 7 7 0 0.0000 1 6
St Pauls St Paul's Girls School U19A 2-5 0-4 2-6 3 0 3 0 4 15 -11 -0.5789 0 0
U19A Championship Pool D
Hide Results Hide Results
 

Bkhamsted

Guildford

Moreton

Bedford
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Bkhamsted Berkhamsted School U19A 3-1 5-4 5-1 3 3 0 0 13 6 7 0.3684 0 15
Guildford Guildford High School U19A 1-3 3-0 4-1 3 2 1 0 8 4 4 0.3333 0 10
Moreton Moreton Hall School U19A 4-5 0-3 3-2 3 1 2 0 7 10 -3 -0.1765 1 6
Bedford Bedford Girls U19A 1-5 1-4 2-3 3 0 3 0 4 12 -8 -0.5000 1 1
U19A Division 1 Pool A
Hide Results Hide Results
 

Wycombe

Q Margaret

Malvern

Fettes
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Wycombe Wycombe Abbey U19A 4-0 3-2 2-0 3 3 0 0 9 2 7 0.6364 0 15
Q Margaret Queen Margaret's School U19A 0-4 1-1 6-1 3 1 1 1 7 6 1 0.0769 0 8
Malvern Malvern St James U19A 2-3 1-1 2-2 3 0 1 2 5 6 -1 -0.0909 1 7
Fettes Fettes College U19A 0-2 1-6 2-2 3 0 2 1 3 10 -7 -0.5385 0 3
U19A Division 1 Pool B
Hide Results Hide Results
 

PutneyHigh

N. London

Westonbirt

H'dashersM
P W L D GF GA GD GR BP Pts
PutneyHigh Putney High School U19A 2-1 6-2 5-2 3 3 0 0 13 5 8 0.4444 0 15
N. London North London Collegiate School U19A 1-2 3-2 2-2 3 1 1 1 6 6 0 0.0000 1 9
Westonbirt Westonbirt School U19A 2-6 2-3 4-0 3 1 2 0 8 9 -1 -0.0588 1 6
H'dashersM Haberdashers Monmouth U19A 2-5 2-2 0-4 3 0 2 1 4 11 -7 -0.4667 0 3
U19A Division 1 Pool C
Hide Results Hide Results
 

Godolphin

H'dashersA

Birkenhead

St H & K
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Godolphin Godolphin School U19A 3-0 2-1 2-1 3 3 0 0 7 2 5 0.5556 0 15
H'dashersA Haberdashers Askes School for Girls U19A 0-3 3-1 3-0 3 2 1 0 6 4 2 0.2000 0 10
Birkenhead Birkenhead School U19A 1-2 1-3 1-1 3 0 2 1 3 6 -3 -0.3333 1 4
St H & K St Helen and St Katharine U19A 1-2 0-3 1-1 3 0 2 1 2 6 -4 -0.5000 1 4
U19A Division 1 Pool D
Hide Results Hide Results
 

CLC

Withington

Bolton

StGrgHrp A
P W L D GF GA GD GR BP Pts
CLC Cheltenham Ladies College U19A 2-1 4-1 4-0 3 3 0 0 10 2 8 0.6667 0 15
Withington Withington Girls School U19A 1-2 3-0 4-3 3 2 1 0 8 5 3 0.2308 1 11
Bolton Bolton School U19A 1-4 0-3 6-2 3 1 2 0 7 9 -2 -0.1250 0 5
StGrgHrp A St George's Harpenden U19A 0-4 3-4 2-6 3 0 3 0 5 14 -9 -0.4737 1 1
U19A Division 2 Pool A
Hide Results Hide Results
 

Harrogate

Benenden C

Shrewsbury

ColomaConv
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Harrogate Harrogate Ladies College U19A 4-3 4-3 6-1 3 3 0 0 14 7 7 0.3333 0 15
Benenden C Benenden School U19C 3-4 5-1 3-2 3 2 1 0 11 7 4 0.2222 1 11
Shrewsbury Shrewsbury School U19A 3-4 1-5 2-1 3 1 2 0 6 10 -4 -0.2500 1 6
ColomaConv Coloma Convent Girls School U19A 1-6 2-3 1-2 3 0 3 0 4 11 -7 -0.4667 2 2
U19A Division 2 Pool B
Hide Results Hide Results
 

St Caths C

Glenalmond

Haileybury

St James
P W L D GF GA GD GR BP Pts
St Caths C St Catherine's U19C 2-1 2-1 4-1 3 3 0 0 8 3 5 0.4545 0 15
Glenalmond Glenalmond College U19A 1-2 3-4 3-0 3 1 2 0 7 6 1 0.0769 2 7
Haileybury Haileybury U19A 1-2 4-3 1-3 3 1 2 0 6 8 -2 -0.1429 1 6
St James St James' Senior Girls School U19A 1-4 0-3 3-1 3 1 2 0 4 8 -4 -0.3333 0 5
U19A Division 2 Pool C
Hide Results Hide Results
 

Sherborne

St Barths

Bradfield

St Caths D
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Sherborne Sherborne Girls School U19A 4-0 6-1 3-3 3 2 0 1 13 4 9 0.5294 0 13
St Barths St Bartholomew's School U19A 0-4 2-2 5-1 3 1 1 1 7 7 0 0.0000 0 8
Bradfield Bradfield College U19A 1-6 2-2 4-1 3 1 1 1 7 9 -2 -0.1250 0 8
St Caths D St Catherine's U19D 3-3 1-5 1-4 3 0 2 1 5 12 -7 -0.4118 0 3
U19A Division 2 Pool D
Hide Results Hide Results
 

StGeorgesA

M'borough

C'terhouse

St Helens
P W L D GF GA GD GR BP Pts
StGeorgesA St George's Ascot U19A 3-3 6-3 5-0 3 2 0 1 14 6 8 0.4000 0 13
M'borough Marlborough College U19A 3-3 5-2 3-0 3 2 0 1 11 5 6 0.3750 0 13
C'terhouse Charterhouse School U19A 3-6 2-5 5-2 3 1 2 0 10 13 -3 -0.1304 1 6
St Helens St Helen's School Northwood U19A 0-5 0-3 2-5 3 0 3 0 2 13 -11 -0.7333 0 0
U19A Division 3 Pool A
Hide Results Hide Results
 

Claremont

Loretto

QAC U19C

Sedbergh
P W L D GF GA GD GR BP Pts
Claremont Claremont Fan Court School U19A 6-0 1-1 5-0 3 2 0 1 12 1 11